Sposoby na kaca

Sposoby na kaca

Istnieją różne sposoby na pokonanie kaca, w tym przyjmowanie środków przeciwbólowych, picie dużej ilości wody, spożywanie stałych pokarmów i uzyskanie dużej ilości odpoczynku. Jednak eksperci nie zalecają ponownego picia. Ponowne picie może prowadzić do błędnego koła i jeszcze bardziej pogorszyć kaca. Najlepszym lekarstwem na kaca jest czas. Alkohol zakłóca sen, więc nie jest idealnym rozwiązaniem spanie zaraz po wypiciu. Ważne jest, aby wziąć środki przeciwbólowe przed pójściem do łóżka i głęboko spać, zwłaszcza jeśli masz złego kaca.

Picie wody

Picie wody w celu pokonania kaca jest ważne z wielu powodów. Rano po wypiciu alkoholu możesz czuć się oszołomiony, z rozdzierającym bólem głowy, paraliżem w ustach i ogólną niewyraźną pamięcią. Wiele osób doświadcza wzrostu skurczowego ciśnienia krwi i tętna. Gruczoły potowe są nadaktywne, a niektórzy ludzie stają się wrażliwi na światło i doświadczają zawrotów głowy. W niedawnym badaniu przeprowadzonym w Holandii stwierdzono, że picie mniejszej ilości alkoholu jest jedynym skutecznym sposobem na uniknięcie kaca.

Oprócz picia dużej ilości wody, aby uporać się z kacem, powinieneś się wysypiać. Alkohol zakłóca sen i zaburza cykle snu, co może potęgować kaca. Powinieneś uzyskać regenerujący sen, aby pomóc swojemu ciału odzyskać zdrowie.

Unikanie odwodnienia

Najlepszym sposobem na uniknięcie odwodnienia podczas odzyskiwania wody po kacu jest pozostanie nawodnionym. Można to zrobić za pomocą kilku metod. Picie wody może pomóc organizmowi zatrzymać wodę, podobnie jak picie napoju sportowego, który zawiera elektrolity. Te minerały pomagają organizmowi utrzymać poziom płynów i regulują wpływ alkoholu na organizm. Przyjmowanie multiwitaminy może również pomóc.

Unikaj napojów słodzonych, które odwadniają organizm. Kofeina jest diuretykiem i może przedłużyć objawy kaca. Picie kawy może również przedłużyć proces regeneracji, ale ważne jest, aby ograniczyć spożycie kawy. Zamiast tego należy trzymać się jednej lub dwóch filiżanek kawy dziennie i pić dużo wody. Alkohol został powiązany z wieloma problemami zdrowotnymi, a regularne picie ma takie same negatywne skutki dla organizmu jak palenie dziesięciu papierosów dziennie.

Jedzenie stałych pokarmów

Jedzenie dużego, satysfakcjonującego posiłku zaraz po przebudzeniu jest doskonałym sposobem na pokonanie kaca. Takie jedzenie zapewnia organizmowi natychmiastową dostawę energii i nawadnia układ pokarmowy. Filiżanka zupy z makaronem z kurczaka, zoodles lub pieczonych warzyw z łososiem może również pomóc w nawodnieniu. Kromka chleba pełnoziarnistego i masło orzechowe to również dobry wybór na posiłek na kaca, ponieważ mają wysoką zawartość błonnika.

Jajka to kolejna dobra opcja na spożycie stałego pokarmu po kacu. Zawierają cysteinę, aminokwas, który może pomóc Twojemu organizmowi rozłożyć resztki toksyn z alkoholu. Jedno jajko ma taką samą ilość cysteiny jak cały banan, więc otrzymasz zalecaną dzienną dawkę tego składnika. Możesz również jeść awokado i sok pomidorowy. Picie dużej ilości wody jest kolejnym świetnym pomysłem, ponieważ może zapobiec odwodnieniu i pomóc Ci uniknąć kaca.

Utrzymywanie odpowiedniej ilości snu

Utrzymywanie dużej ilości snu jest ważną częścią procesu odzyskiwania kaca. Należy jednak unikać spania przez całą noc i próbować spać w ciągu dnia. Zamiast tego zdrzemnij się, ale upewnij się, że idziesz spać o rozsądnej porze i nie zasypiasz.

Alkohol może zakłócić Twój sen, sprawiając, że budzisz się wielokrotnie w ciągu nocy. Dodatkowo możesz odczuwać ogólne złe samopoczucie i mdłości. Jest to spowodowane zwiększonym stanem zapalnym przewodu pokarmowego. Odpowiednia ilość snu może pomóc Ci poczuć się lepiej w ciągu zaledwie kilku godzin. Uzyskanie pełnego snu w nocy pomoże Ci odbić się od kaca w mgnieniu oka.

Badania pokazują, że uzyskanie wystarczającej ilości snu może pomóc Ci pokonać kaca poprzez zmniejszenie intensywności objawów. Sen pomaga organizmowi przetwarzać alkohol i poprawia układ odpornościowy. Jednak uzyskanie odpowiedniej ilości snu nie jest łatwe po nocy picia.

Przyjmowanie witaminy C

Jeśli masz kaca, przyjmowanie witaminy C pomoże złagodzić objawy. Ten silny przeciwutleniacz może zmniejszyć stres oksydacyjny, który jest związany z nasileniem kaca. Jest to naturalna substancja występująca w żywności i może być przyjmowana również w formie suplementu.

Korzyści z witaminy C wykraczają poza łagodzenie bólu głowy. Witamina ta również nawadnia organizm i neutralizuje toksyny, które są produkowane przez metabolizm alkoholu. Alkohol wyczerpuje witaminy rozpuszczalne w wodzie, a uzupełnienie ich pomoże Ci szybciej wrócić do zdrowia. Jest to jeden z wielu powodów, dla których witamina C jest stosowana jako lekarstwo na kaca.

Po wypiciu zbyt dużej ilości alkoholu, po długiej nocy picia możesz również doświadczyć kaca. Może on trwać nawet do 72 godzin. Picie odpowiedzialne następnym razem pomoże Ci uniknąć otrzymania kaca.

Zobacz podobne wpisy