Jak kosić trawę?

Jak kosić trawę?

Jeśli jesteś stale zajęty i nie masz czasu na cotygodniowe koszenie trawnika, oto kilka wskazówek, jak poprawić jego wygląd. Spróbuj zróżnicować sposób koszenia, zmieniając kierunek koszenia i ustawiając wysokość kosiarki. Ponadto, upewnij się, że używasz ostrego ostrza.

Mieszanie wzoru koszenia

Podczas koszenia trawy możesz sprawić, że Twój trawnik będzie wyglądał piękniej, mieszając kierunek, w którym go kosisz. Pomaga to zapobiegać powstawaniu kolein i wygięciu trawy. Można pomyśleć o koszeniu po przekątnej lub w kierunku kompasu.

Koszenie trawy w tym samym wzorze może spowodować, że trawa stanie się zbita, co może sprzyjać rozwojowi chorób i chwastów. Zmiana wzoru koszenia może zminimalizować te efekty, pozwalając na większy przepływ powietrza, co może zmniejszyć wpływ na trawę.

Zmiana kierunku koszenia

Zmiana kierunku koszenia trawy to łatwy sposób na utrzymanie trawy wyglądającej na zieloną i zdrową. Utrzymywanie tego samego schematu koszenia może powodować zagęszczanie i pochylanie się trawnika. Zaleca się, aby zmieniać wzór koszenia co kilka razy. Korzystna jest również zmiana wysokości i kierunku koszenia trawnika, aby uniknąć martwych plam.

Jednym z dobrych powodów, aby zmienić kierunek koszenia trawnika jest to, że pozwala zobaczyć, gdzie jesteś cięcia trawy. Na przykład, jeśli kosisz wokół drzewa, możliwe jest, że przepływ kosiarki pozostawi za sobą trójkąt nieskoszonej trawy. Jest to częsty błąd, którego możesz uniknąć, zmieniając kierunek koszenia.

Ustawianie wysokości koszenia kosiarki

Przed skoszeniem trawnika musisz prawidłowo ustawić wysokość koszenia kosiarki. Różne rodzaje trawy wymagają różnych wysokości koszenia. Przestrzegając regularnego harmonogramu, właściciele domów mogą przycinać trawniki na odpowiedniej wysokości. Przed ustawieniem wysokości koszenia właściciele domów powinni określić, jaki rodzaj trawy mają na swojej posesji.

Jeśli posiadasz kosiarkę automatyczną, możesz dostosować wysokość koszenia, naciskając przycisk na wyświetlaczu kosiarki. Zazwyczaj ten przycisk przeniesie Cię do menu, w którym możesz dostosować wysokość cięcia. W niektórych modelach istnieje również śruba nastawcza na spodzie urządzenia.

Utrzymanie ostrego ostrza

Utrzymanie ostrza kosiarki do trawy może być uciążliwe, ale nie musi być kosztowne. Utrzymanie ostrego ostrza może zmniejszyć zużycie kosiarki i zapobiec skaleczeniu się. Istnieje kilka kroków, które należy wykonać, aby zapewnić, że ostrze pozostanie ostre. Pierwszym krokiem jest upewnienie się, że Twoje ostrze jest wyważone. Do wyważenia ostrza można użyć gwoździa włożonego w centralny otwór. Pomocny może być również pilnik ręczny lub szlifierka kątowa.

Ostre ostrze umożliwi Ci równe i skuteczne cięcie trawy. Będziesz mógł również mulczować ścinki trawy, które dodają składniki odżywcze do gleby, chronią korzenie i utrzymują wilgoć. Jeśli nie utrzymasz ostrego ostrza, będzie ono szarpać trawę, co spowoduje, że cięcie będzie tępe. Ostrze będzie również szybciej ulegać uszkodzeniom, narażając trawnik na choroby i ataki owadów. Ponadto, tępe ostrze może nawet powodować odbarwienia i rozwój grzybów.

Czekając aż będzie chłodno, aby kosić

Po długim okresie spoczynku, trawa budzi się na wiosnę i wymaga czułej opieki. Obejmuje to regularne koszenie. Jednak intensywne letnie słońce i ciepło mogą być trudne dla trawy, więc najlepiej poczekać, aż trawa będzie chłodna, zanim rozpoczniesz koszenie.

Używanie wzoru podwójnej spirali

Jeśli masz nieregularny kształt trawnika, wzór podwójnej spirali może pomóc Ci uzyskać schludny, równy trawnik. Ten rodzaj wzoru polega na rozpoczęciu od zewnętrznej krawędzi podwórka i pracy do wewnątrz w celu utworzenia czterostronnej spirali. W przeciwieństwie do tradycyjnego wzoru spiralnego, jest on bardziej wydajny i sprawi, że Twój trawnik będzie wyglądał znacznie bardziej estetycznie.

Największą korzyścią z używania wzoru podwójnej spirali do koszenia trawy jest wydajność. Ten styl jest bardziej wydajny niż wiosłowanie trawnika. Zamiast kosić w liniach prostych, będziesz w stanie skosić trawnik w mniejszej liczbie przejazdów niż gdybyś używał wzoru rzędowego.

Koszenie wieczorem

Koszenie trawy w nocy to druga najlepsza pora na koszenie trawnika. Wiele osób decyduje się zrobić to przed kolacją i cieszyć się chłodniejszą temperaturą wieczorną. Wieczorne koszenie pozwala również utrzymać wilgoć w korzeniach trawy i daje jej więcej czasu na regenerację. Ponadto, oszczędzisz sobie przegrzania w godzinach południowych.

Koszenie trawnika w nocy daje mu również niezbędny cień, którego potrzebuje, aby się zregenerować. Jest to szczególnie korzystne w czasie upałów. Mimo to, wieczorne koszenie trawy nie jest zalecane podczas długotrwałej suszy lub ekstremalnych upałów, ponieważ warunki te pozbawiają trawę zdolności do regeneracji. Ponadto, koszenie trawnika w nocy może przeszkadzać sąsiadom, więc najlepiej unikać robienia tego w tych godzinach.

Zobacz podobne wpisy